Eifert János: Tűztánc (1992)
Giclée print, fotóvászon vakkeretre feszítve, 70 x 100 cm,
Hogyan készült a "Tűztánc" c. képem?
1991-ben a Tűztánc című diaporámához nagyon sok képet készítettem a Sebesvíz Nemzetközi Fotóművészeti Alkotótábor keretében a Bükki Nemzeti Park területén és a Siroki Vár helyszínén. Több aktmodellel dolgoztam, és őket vagy ötven gyertyával, és több fáklyával világítottam meg, közben az expresszív megjelenítés, a dinamikus ábrázolás érdekében a kamerakezelésnek, a hosszú zársebességgel, a Zoom-objektív gyújtótávolságának a “lassú” zársebesség közbeni változtatásával, a mozgásokkal, mozgatásokkal variált improvizációval különleges képalakító hatásokat értem el. A testfestés és az utólagos szendvics-technika alkalmazása még izgalmasabbá formálta a képek vizuális megjelenítését.
A Tűztánc képanyagának készítésekor tudatosan követtem el “hibákat”: a 1/4 sec - 8 másodperc közötti hosszú expozíció közben megrúgtam az állványt, a műfénynél (gyertya- és fáklyafénynél) napfénydiát használtam.
Egy Minolta SRT 101 fényképezőgéppel dolgoztam. Felvétel közben nemcsak a modellt vagy modelleket és a különböző drapériákat, tüll- és salátafólia anyagokat mozgattam/mozgattattam, hanem a kamerát és a változtatható gyújtótávolságú objektívet is, egy kis zsebtükröt eltartva, íves pályán mozgatva. Olykor ráleheltem az objektívre, vagy az elé tartott üveglapra, UV-szűrőre vazelint, zselés anyagot maszatoltam. Egy olcsó, kidobásra ítélt műanyag lencsetagot a felvétel közben olvasztottam meg.
Még sok más fényképészeti “bűnt” is elkövettem, amelyet még bevallani sem merek. Aki e ténykedéseim közben kívülről szemlélt, bizonyára megállapíthatta, “na ez sem normális!”. Evvel aztán a lényegre is tapinthatott, hiszen éppen azon munkálkodtam, hogy az elfogadottól, a megszokottól, az átlagostól eltérő eszközökkel építsem fel azt az impresszionista képi világot, jelrendszert, amelynek segítségével, - és Manuel de Falla Bűvös szerelem című zenéjével - az izzó szenvedélyről, a nőről, a szerelemről, vagyis a tűzről szólhattam.
A diaporáma képanyagából kitűnő kiállítási képek is kiválasztódnak, köztük a mellékelt kép is, amit egyszerűen a Tűztánc címmel jelöltem meg. Nagyon sok hazai és nemzetközi pályázaton, kiállításon szerepelt, sok díjat érdemelt ki, köztük több FIAP és PSA Gold medált is. Természetesen a diaporáma is sikeresen szerepelt a hazai és nemzetközi diaporáma-fesztiválokon, nagyon sok Grand Prix-t, Közönség-díjat, vagy a Zsűri különdíját nyerte el.
Életművemben – szerénytelenség nélkül mondom - a Tűztánc az egyik legmeghatározóbb alkotásom, mind a diaporáma, mind a kiállítási kép esetében.
Az Eifert Art Gallery weboldalt Eifert János Balogh Rudolf - díjas fotóművész alapította 2021-ben azzal a céllal, hogy zárt sorozatban (limited edition) , sorszámozva és garanciával ellátva értékesítse díjnyertes kiállítási alkotásait. Az eladásra felkínált alkotások csak az Eifert Art Gallery weboldalon vásárolhatók. Eifert János fotómúvész további alkotók meghívását is terve ...
Az Eifert Art Gallery vállalja Eifert János Balogh Rudolf - díjas fotóművész által készített alkotásokból összeállított tematikus kiállítások kölcsönzését.
TOVÁBB