Eifert János: A fény megöli az árnyat / Light shifts the Shadow (2014)
Giclée print, fotóvászon vakkeretre feszítve, 100x160cm
Hogyan készült a "A fény megöli az árnyat" c. képem?
2014. január 19-én a FOTÓOKTATÁS.HU fotóiskola „Haladó szintű kortárs művészfotográfus oktatás” tanáraként az volt a feladatom, hogy tanítványaimnak az aktfényképezés elméleti és gyakorlati ismereteit átadjam.
Felmerül a kérdés persze, hogy egyáltalán megtanulható-e az aktfényképezés? Az aktfotográfia ugyanis nemcsak "megfogható" testábrázolás, hanem költészet és álom: az ösztönök, a vágyak, a látomások világa. A fényképezésnek ez a területe, amelyben a művészet, az erotika és a pornográfia szálai finom egybefonódnak, tág lehetőséget ad tehetségünk, ízlésünk, mesterségbeli tudásunk bizonyítására. Gyakorlása során olyan készségek, képességek fejleszthetők, amelyek a fotóművészet más műfajaiban is kamatoztathatók.
Tanárként számomra is nagy kérdés, hogy megtanítható-e az aktfényképezés? Bár évtizedek óta tanulom és tanítom, olykor kézzel fogható eredménnyel, mégsem vágom rá könnyedén az igent. A tapasztalat mondatja velem: a mesterség-művészet eszközeinek birtoklása mellett - hogy minőséget hozzunk létre - még az isteni szikra is szükséges. De a szabályokat, - amelyek persze felrúghatók - meg kell ismerni: az alapokat jelentő technika, a fontos esztétika, a kihagyhatatlan képelemzés, a nélkülözhetetlen fotótörténet, valamint az elengedhetetlen praktikus tanácsok körkörös láncot alkotnak, és nem a fontosságukat deklaráló elkülönültségben, hanem az elmélet és gyakorlat egységében, enciklopédikus feldolgozásban jelennek meg. Így lehetséges tehát, hogy a modellbeállítás, világítás „beúszik” a mozgás, a tér és az idő szeletébe; a technika és esztétika az objektívek perspektivikus hatásánál köt ki; az avantgárd test-ábrázolás a lélekre helyezi a hangsúlyt, miközben a színek pszichológiai és fizikai hatása a színszűrők, a színmódosító szűrők és a filmanyagok tulajdonságait a digitális technika lehetőségeivel toldja meg.
A fény megöli az árnyat / Light shifts the Shadow c. képem a Haladó szintű kortárs művészfotográfus oktatás keretében készült, ahol tanítványaimnak be kellett mutatnom a teljes alkotó folyamatot, a koncepciótól a megvalósításig, melynek során létrejöhet a művészi alkotás.
A helyszín a MOHA – Mozdulatművészek Háza egy az Orkesztika Alapítvány, Fenyves Márk és Pálosi István táncművészek által működtetett művészeti intézmény Budapesten. A harmadik emeleti baletteremben, kitűnő művészek közreműködésével egy különös, vagy inkább különleges koncepciót – a Fény legyőzi az Árnyat – sikerült megvalósítanom, miközben a tanítványaim láthatták és fényképezhették az alkotófolyamat minden egyes fázisát.
Az Eifert Art Gallery weboldalt Eifert János Balogh Rudolf - díjas fotóművész alapította 2021-ben azzal a céllal, hogy zárt sorozatban (limited edition) , sorszámozva és garanciával ellátva értékesítse díjnyertes kiállítási alkotásait. Az eladásra felkínált alkotások csak az Eifert Art Gallery weboldalon vásárolhatók. Eifert János fotómúvész további alkotók meghívását is terve ...
Az Eifert Art Gallery vállalja Eifert János Balogh Rudolf - díjas fotóművész által készített alkotásokból összeállított tematikus kiállítások kölcsönzését.
TOVÁBB